Угода з лікарем: що робити, якщо вам відмовляють

Угода з лікарем: що робити, якщо вам відмовляють. Фото: УНІАН

Від початку кампанії “Лікар для кожної сім’ї” у деяких медзакладах зафіксували порушення права пацієнтів на вільний вибір лікаря.

У міністерстві охорони здоров’я пояснюють: відмовити у підписанні декларації можуть лише з двох причин – заклад ще не підключений до електронної системи охорони здоров’я або всі лікарі медзакладу набрали оптимальну кількість пацієнтів.

Що робити, якщо:

Вам відмовили через місце реєстрації

Перш за все слід пам’ятати: ви не мусите обирати лікаря у медзакладі за місцем реєстрації. Якщо ж у лікарні переконують у зворотньому, МОЗ рекомендує:

  • подумати над тим, щоб обрати інший медзаклад, в якому не будуть намагатися порушувати ваші права;
  • процитувати лікарю “Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу”, затверджений Наказом МОЗ №503 від 19 березня 2018 року. Документ регламентує процес вибору лікаря, подання та припинення дії декларації з вибору лікаря:

“Пункт II. 1. Пацієнт (його законний представник) має право обрати лікаря, який надає ПМД, незалежно від зареєстрованого місця проживання”.

  • звернутися по роз’яснення до головного лікаря;
  • якщо головний лікар відмовив – написати заяву на ім’я керівника місцевого управління охорони здоров’я.

Вам відмовили через те, що лікар набрав оптимальну кількість пацієнтів

Терапевт може набрати 2 тисячі пацієнтів, педіатр – 900, сімейний лікар – 1800. Однак ці цифри можуть змінюватися залежно від соціально-демографічних особливостей регіону. Наприклад, якщо сімейний лікар працює у селі, де мешкає 2000 людей, то усі жителі зможуть обслуговуватись у нього.

Якщо вам відмовили, треба зробити такі кроки:

  • звернутися до головного лікаря, який підтвердить інформацію про кількість пацієнтів, яку набрали лікарі медзакладу;
  • якщо головний лікар відмовив, написати заяву на ім’я керівника місцевого управління охорони здоров’я;
  • обрати інший медичний заклад.

Вам відмовили, бо заклад не підключений до системи

У МОЗ кажуть, що поки що такий варіант технічно можливий. Що робити:

  • дізнатися точну дату, коли заклад буде підключено до системи “Електронне здоров’я”. Якщо відповіді на це питання немає у вашого лікаря і у реєстратурі, то звернутися до головного лікаря;
  • якщо ви уже визначились з лікарем і медзакладом, куди будуть направлятись гроші за ваше обслуговування, ви можете зачекати: кампанія з вибору лікаря буде тривати до тих пір, поки усі українці не оберуть собі лікаря;
  • ви також можете обрати лікаря в іншому закладі.

Нагадаємо: 2 квітня в Україні розпочалася кампанія “Лікар для кожної сім’ї”. Відтепер українці можуть самі обирати для себе сімейного лікаря, педіатра чи терапевта і підписати з ним договір. Інформація про обраного лікаря є в електронній системі охорони здоров’я.

Нині до проекту долучились понад тисяча медзакладів, більше 12 тисяч лікарів та понад 15 тисяч пацієнтів.

Читайте також: Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від А до Я